A vízmosás mellett…
Nyári éjszakán, holdvilág ezüstös fényében, csörgedező patak mentén, szerelmesen összehajló bokorlombok között…
Ugy-e bár remek, poétikus beállítás. De vannak emberek, akiknek semmi érzékük hozzá. Lám, két gyanusan lapuló alak ott. Óvatosan néznek körül, száraz rőzsét gyűjtenek. Egy-kettőre kész a tűz, s azon olvasztanak, kalapálnak valamit.
- Megvan! – mondja egyszerre az egyik. S szeme mohón felragyog, amint a holdvilág megtörik egy kerek kis darabon.
- Pénzdarab ez.
Pénzhamisítók dolgoznak a vízmosás mellett…Azaz már csak dolgoztak, ott a nagykovácsi erdei uton. Mert ma már mind a kettő visszavándorolt a börtönbe, ahonnan csak néhány nappal ezelőtt bocsátották el őket a szokásos jó intelmekkel.
Falra borsó….! Gyönyörű szép kötetek íródnak a büntetés javító hatásáról s czéljáról. Akiket pedig ez voltaképpen érdekelne, azok csak még megrögzöttebben térnek vissza abba a világba, melytől hónapokig és évekig a börtön nehéz ajtói s vasrostélyai választották el.
Ime itt van Schubert József. Szinte rokonszenves arcz tekint felénk e képről. De a külső csal. Ez a huszonhat éves fiatalember már nyolcz évig élt rabkoszton. Vakmerő zsebtolvaj, aki a mult hó 15-én szabadult ki a gyűjtőfogházból.
Ott megismerkedett egy híres pénzhamisítóval: Strázsa János urammal. Ennek a vezeklése is néhány évig tartott. Schubert és Strázsa ezalatt felfedezték, hogy ők rokonlelkek. Elhatározták tehát, hogy mivel együtt szabadulnak, együtt küzdenek meg ezzel a kínos élettel.
Schubert abbahagyja a zsebmetszést, ellenben megtanulja Strázsa mester tudományát, s kettesben olyan konkurrencziát csinálnak a körmöczbányai pénzverdének, hogy legény legyen a talpán az a rendőr vagy csendőr, aki megint el tudja őket csípni.
Ütött a szabadulás órája s a két czimbora ezentul minden éjjel találkozott – a vízmosás mellett. Ott szabadalmaztatták uj találmányukat. Hogy kell készíteni a hamis ezüstpénzt? Nikkelt és törött üveget olvasztottak együvé s sósavval bepatinázták a kész pénzt.
Minden igen jól sikerült. A hamis ötkoronások kitűnőknek bizonyultak. A csengésük olyan volt, mint a valódié. Az osztrák-magyar bank elnökigazgatója is beváltotta volna őket jó pénzre. Vígan is élt a két pajtás. Mindennap telt dáridóra, szép lányok szerelmére. És ez a nagyon jó nem volt jó.
- Csak részeg ne legyen az ember! – bölcselkedett már a rendőrségen Schubert – én mindig akkor csináltam ostobaságot. Most is ezért kerültem be. Schubert ugyanis a minap bement egy Garay-téri kávéházba. Fogyott a sör, bor, majd pezsgő is jött.
Ott volt a pénzhamisító tárczájában a jó fajta bankó, valami kilenczszáz korona, amit a hamis pénzen szerzett be, de kótyagos fejjel mégis hamis pénzzel fizetett. Tíz, husz …harmincz darab ötkoronással. Ez gyanut ébresztett és – rendőrt hívtak.
A rendőr bevitte a pénzhamisítót, akinek zsebéből a nagy zűrzavarban a kávéházi vendégek ellopták a kilenczszáz koronáját. - Bizony, az ember nem hinné, hogy micsoda gazemberek vannak! – sóhajtott fel elkeseredetten a rendőrségen Schubert, a híres zsebtolvaj.
Strázsa uramnak azonban sikerült elillannia. De a rendőrségnek is jó szimata van. Tudta Strázsa, hogy akárhogy bujdosik, a végén mégis elfogják. Tehát jó ötlete támadt. Az őrültet szimulálta s hagyta szép csendesen, hogy bevigyék a rendőrségre.
- Teljes életemben becsületes ember voltam – szavalta s a lapok azt írják rólam, hogy pénzhamisító vagyok. Tönkre vagyok téve, kérem rögtön kieszközölni, hogy a lapokat elkobozzák.
Egy nyolczszorosan büntetett pénzhamisító, akinek az a rögeszméje, hogy becsületes ember. Hát csak nyilvánvaló, hogy szegénynek meghibbant az elméje! A rendőrség azonban nem fogta fel így. És Strázsa uram is ama jól ismert négy fal közé jutott megint. Oda, ahol becsületről beszélni nem lehet.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!