A Mars vizéről
A hires amerikai csillagász Lowell a Marson levő állítólagos vizre vonatkozólag végzett megfigyeléseit összegezte, melyekből néhányat felemlítünk.
Ellentétben a Földdel, a Marson valószinűleg vizhiány van s vélt lakói kénytelenk a sarki viztartókat igénybe venni. A Mars elméleti lakói létöket a sarki hómezők olvadásának, továbbá annak a különös csatorna rendszernek köszönhetik, mely a viztömegeket a sarkoktól az egyenlítő vidékeire viszi szét.
Lowell állítólag megfigyelte, hogy az évente beálló hóolvadáskor miként folyik a víz a déli sarktól a számos csatornákban tovább és hogy ennek következtében miként fejlődik ki a vegetatio a Mars felületén. Viz felszabadulásával gondolta Lowell megmagyarázhatni a Marsfelület elsötétülését, mely a nagy délsarki hómezők szélén kezdődik és mindjobban kiterjed, minél előbbre halad az évszak.
A sötét rész kékes színeződése, továbbá az a körülmény, hogy ez rögtön a hóolvadás után következik és később ismét eltűnik, megerősítik Lowellt állításában. A legszínesebb helyek, az ő felfogása szerint, a víz lemélyebb helyeit jelölik; hogy azonban e mélységek nem valami nagyok kitűnik abból, hogy későbben teljesen eltűnnek. Ez utóbbi megfigyelés egyrészt arra látszik mutatni, hogy a Marson a csatornákon kívül nincsen más jelentékenyebb víztartó; másrészt közelfekvő a gondolat, hogy hova lesz a víz, ha a Mars felvilágosulása beáll.
Ez rendesen úgy történik, hogy egyes helyek barnászöld, mások sárgás színeződést mutatnak. Lowell abban a nézetben van, hogy a barnászöld szint vegetatio előbukkanása okozza, mely az odavezetett viz egy részét leköti, a nélkül, hogy azt mi észrevehetnénk. Hogy a vegetatio zöld szine minden további nélkül átmehet sárgába kézen fekvő dolog. Ezzel azonban a Mars felületének különféle szineződése is meg van magyarázva, melyek egyrészt a viz jelenlétének, másrészt a vegetatiónak következménye.
A mi Földünkön is, gondolja Lowell, ha azt madártávolból néznénk, észlelhető volna színváltozás; bizonyos évszakokban látnánk, hogy zöld bevonat terül el az aequartól a sarki regio felé. A szineződés iránya itt azonban éppen ellenkező lenne, mint a Marson. Ennek a két csillag közti különbség az oka.
A vegetatiónak a Marson a sarkokon kell kezdődnie, mert a hóolvadás ott következik be, s mert a szükséges levezető csatornák innen indulnak az egyenlítő felé. Hogy ez utóbbi csakis mesterséges úton történhet, biztosra veszi Lowell, mert a viz olyan folyást követ, melyet a külső hatások nem okozhatnak; mert hogy úgy mondjam, hegynek felfelé folyik.
A Marslakók tehát nemcsak arra voltak képesek, hogy hosszú, több mérföldre nyuló csatornát építsenek, de arra is, hogy magukat olyan készülékekkel lássák el, melyek technikailag nem vihetők egyszerűen keresztül.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!