A kései szüretelésről
A múlt év utólján képet mutattunk be egy kései szüretről, a mely november hónap első harmadában ment végbe egyik jeles hazai szőlészünk, Mathiász János telepén, Kecskemét mellett.
Ezóta olvasóink közül többen kérdezősködtek, mikép lehetséges a szüretet olyan későre halasztani; nem teszi-e tönkre a termést a rothadás, a darázs, stb?
Ezen kérdésekre a következőkben feleltünk meg.
A kései szüretelésű szőlő borából magas áron vesznek meg többnyire a külföldre.
Így pl. a Sauvignon-szőlőből készült bor hektoliterje 500 korona, a burgundi fehér 250 korona, a Muskat Ottonel 300 korona, stb. A vevők közt vannak királyunk, a német császár, az orosz czár.
Minden fényesen igazolja a kései szüretelés nagy előnyét.
Mert Mathiász ilyen borokat bir előállítani, annak magyarázata a szőlőfajok megválogatásán és a jó pinczekezelésen kívül első sorban a kései szüretelésben rejlik. Hiszen ugyanazon a vidéken, ugyanolyan szőlőfajok után s jó pinczekezelés mellett is csak közepes minőségű borokat kapnak azon gazdák, a kik korán szüretelnek.
Különben a szüretelés idejére nézve nem a naptár az irányadó, hanem a szőlő érési foka.
Ezért nyúlik a Mathiász szüretje is néha 2-3 hétre. A már érett fajokat ugyanis előbb szűri pl. november elején, a többieket pedig az érés sorrendje szerint még később. A fajok természetesen külön táblákba vannak ültetve.
De mit nevezünk szüretelési szempontból érettnek?
Azt a szőlőt, ami már túlérett. Mert a mint a csemegeszőlő teljesen érett, az még bornak éretlen. Hogy mikor érett meg a szőlő igazán szüretelésre, ennek külső jele az, ha a szőlőszemek rozsdásbarna, illetve sötétkék színt nyernek, a fürt szára némileg megfásodott, a szemek pedig ránczosodni, töpödni kezdenek. A szőlő evésre már ilyenkor kevésbé alkalmas, émelygős édes.
Ugyanis kétféle rothadást különböztetünk meg, az ecetes és nemes rothadást.
Ez utóbbi nemhogy ártana, ellenkezőleg, kívánatos. Jele az, hogy a szőlőszem héjjának felülete kissé megrothad, de a rothadás lejjebb nem terjed, a héjj könnyen leválik a húsról, mely rendkívül édes, a savanyúság minden nyoma nélkül. Ha ilyen rothadást látunk: ez nem ok korai szüretre. Egész más az ecetes rothadás. És még teljes érettség előtt támadja meg a szemeket s azoknak egész belsejükig hatol. Az ilyen szőlőt már nem lehet soká tartani s mihelyt lehet, le kell szüretelni.
Az elmondottak akár homoki, akár bármely más talajon tenyésző szőlőre vonatkoznak.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!