A sarkvidéki utazásokról
A Magyar Földrajzi Társaság. márczius 9-iki ülésén Lóczy Lajos egyetemi tanár, a társaság elnöke tartott előadást a sarkvidéki utazásokról, fejtegetve azok tudományos eredményeit és jelentőségét. Fölemlítette, hogy a sarki utazások a földrajzi fölfedezések nagy korszaka után a középkorban indultak. s azóta állandóan folynak.
Mikor híre ment 1740-ben Behring fölfedezésének, hogy Ázsiát Amerikától csak keskeny szoros választja el, Scoesby, majd Parry, Ross vágtak neki a sarki tengernek. Ezalatt Franklin John bámulatos szívóssággal a szárazföldön törekedett előre haladni. Megindultak az oroszok is Ázsia éjszaki átjárójának kutatására. 1872-1874-ben a magyar-osztrák Tegehoff-hajó a Ferencz József-földig jut.
Újabban ismét nagy erőlködéssel iparkodnak a sarkokat megközelíteni, Cagni az éjszaki 86ş 33’, Scott a déli 82ş 19’ szélességig haladt előre. A németek déli sarki expedicziója nemrég tért haza, ennek eredményeiről annak vezetője, Drygalski berlini egyetemi tanár jövő héten Budapesten tart felolvasást.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!