Visszapillantás a mult gazdasági évre
Az elmult év gabonatermelése szükös volt s az 1903. évi 83 millió métermázsával szemben csak 65 milliót tudott felmutatni.
Igaz, hogy az árak tisztességesek voltak, ámde ez nem pótolta a nagy hiányt. Még több bajt okozott a rosz takarmánytermés, a mi sok helyen szinte inséget okozott s arra kényszerítette a gazdákat, hogy jószágállományuk nagy részét potom áron elvesztegessék, mert úgysem birták volna kiteleltetni. Még szerencse, hogy nyár utólján megjött az eső és sokat javított a dolgon, de mindemellett is általában csekély a takarmánykészlet.
Hogy az állattenyésztésből várható haszon is csekélyre szállt alá, ez a takarmányszűkéből önként következik.
Jobb árakat majd csak az új takarmány kifejlődése után várhatunk. Csakhogy hányan lesznek ekkor olyanok, hogy nem lesz mit eladniok, sőt venni lesznek kénytelenek azok helyett, a melyeket őszön, a szükségtől szorítva, olcsón elvesztegettek!
Szőlészetünkre kevesebb panasz lehet az idén.
Mert a termésmennyiség elég kevés volt ugyan, de a bor redkívül jó lett, a milyen már régóta nem volt. Az meg, hogy a sulyos olasz borvám terhétől végre nagynehezen megszabadúltunk, valóban igen örvendetesnek mondható.
Ki kell emelnünk, mint a jobb gazdasági jövő zálogát, hogy úgy a földmivelési kormány, valamint a különféle egyesületek, nagyon élénk tevékenyésget fejtettek ki az elmult évben számos olyan intézmény létesitése körül, a melyek hivatva lesznek gazdasági életünk fellendítésére s módot és alkalmat nyújtanak majdan a gazdaközönségnek, hogy keresete és jövedelmi forrása bövüljön, hogy az okszerű, eddiginél nagyobb hasznot hajtó gazdálkodási mód szélesebb körökben elterjedjen s a földmívelő nép jólléte gyarapodjék.
Igy: a népies mintagazdaságok száma a mult évben harminczczal szaporodott.
Tehát ugyanannyi helyen létesült olyan kisgazdaság, a hova a környék népe tanulni, tapasztalatokat szerezni eljárhat.
Igen fontos jelenség az is, hogy az elmult évben rendezett népies gazdasági tanfolyamok és téli gazdasági eljárások, terjedelemben, népszerűségben láthatólag sokat nyertek. Földmivelő népünk mind jobban megkedveli ezeket s a látottakat, hallottakat otthon saját gazdaságában igyekszik értékesíteni.
Legnagyobb gazdasági bajaink egyike az, hogy a terményeket nem birjuk kellőleg értékesíteni, különösen a közép- és kisbirtokú gazdák.
E részben is jelentős fordulat kezdetét jelenti a mult év a mennyiben a gazdsasági egyesületek húsz gabonaraktár-szövetkezetet alakítottak. Azonkívül igen sok értékesítő szövetkezet létesült a mezőgazdasági termékek: bor, gyümölcs, hüvelyesek, baromfi, tojás, stb. az eddiginél jobb értékesítésére.
Rendkívüli haladást mutat a gazdák társadalmi szervezkedése.
Kétszáznál több fogyasztási, s mintegy négyszáz hitelszövetkezet alakult, a gazdakörök száma pedig háromszázzal szaporodott.
Tehát ha az egyesekre nézve elég mostoha volt is az elmult év, de mégis bőven mutat fel olyan jelenségeket, melyek bizonyságai, hogy a magyar gazdák felébredtek már, belátták a társulás, a szervezkedés nagy hasznát, a mi a földmivelési kormánytól is gondosan elősegíttetve, jobb, boldogabb jövőnek a záloga.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!