Elektrotechnikai kiállitás Berlinben
A mult év végén a berlini „Elektrotechnischer Veren” kiállitást rendezett; ezen kiállitás részleteit a következőkben ismertetjük:
Elsősorban emlitést érdemel az „Allgemeine Elektricitats Gesellschaft” 5 kilowattos gőzturbinája, mely egy egyenáramu dinamogéppel volt egy tengelyre szerelve. A turbina 450 fordulatot tett. A szabályozást egy rugós regulátor végezte, mely közvetlenül a gőztartályban levő fojtó-szelepre hatott. A gőzfogyasztás teljes megterhelésnél nem nagyobb, mint jó dugattyus gőzgépeknél, csekélyebb megterhelésnél ellenben kisebb.
Ezen kis turbódinamo mellett érdekesek voltak a kis mótorok 0.5 – 2 lóerőig, melyek főleg a kisiparnak vannak hivatva szolgálatot tenni. Legfontosabb talán közöttük az önálló szövőszékmótor.
Nagy feltünést keltett a Grabosch-féle teljesen uj szerlezetü „Ferndruckapparat”, amely tűzjelzésre, parancsoknak hajón való továbbitására, stb-re is használható.
A világitó technika is méltányosan volt képviselve. Már a lépcsőházban feltüntek a szemlélőnek a Siemens-czég lilipotlámpái, melyeket mihamar az Auer-társaság Osmium-Auerlámpái váltanak fel, melyeknek fénye valóban vakitó.
Érdekes ujitást láttunk a Nernst-lámpánál, mely tudvalevőleg nem világit azonnal, mert a világitó-test csak 60ş - 800ş C-nál válik vezetővé. A kiállitáson a Nerst-lámpa egy közönséges izzólámpával volt kapcsolva, mely rögtön világit és önmüködőleg kialszik, mikor a Nernst.lámpa kezd működni.
Megemlitendő itt a Siemens – Schuckert- czég óriási fényszórója, mely rendkivül könnyen kezelhető, forditható. Különös figyelmet érdemelnek továbbá az aacheni Cosmann-czég fábol készült csillárai, melyek a bronzból valókat tökéletesen helyettesitik.
A drótnélküli táviró-társaság készülékei feltünést keltettek. Egyszerüségük és könnyü kezelhetőségük valóban bámulatos. Itt látható egy Helgolandban feladott és Amsterdamban felvett (283 km) sürgöny, mely bármely állami vezetékbe kapcsolt Morse-gépnek is becsületére válna.
Ujabban Berlinben feladott sürgönyt az oroszországi Libaunál lévő hajón vették fel, mely 660 km biztos áthaladására is garancziát vállal és több ilyen állomást épitenek jelenleg.
A Siemens-Halske által kiállitott Oscillograph lehetővé teszi a váltakozó áram görbéit megfigyelni, sőt lefényképezni.
A Mixt és Genest-czég Janus-rendszere nagy előnyére szolgál az üzleti telefonérintkezésnek. Pld. két nagy gyár bármely tetszőleges pontja beszélhet egymással az állami vonal igénybevételével. Elég, ha a gyárban csak egy postatelefon-állomás van, melybe az összes privát vonalak az u.n. Janus-fej által bekapcsolhatók. Ez utóbbi egyszersmind megoldja a privát vonal összeköttetését az állami hálózattal.
A telefón-beszéd nagyobb távolságra való átvitelére vagy rövid távolságon hangosabbá tételére szolgálnak a Pupin-tekercsek. Ezek hatása észlelhető volt a kiállitáson, hol 0.5 mm vastag és 15 km hosszu vezetékbe volt bekapcsolható, mikor is a beszéd rögtön hangosabb lett.
Még a Siemens-Halske távirókészülékét emlitjük meg, mely 2000 jelt képes perczenként közvetiteni.
Először egy irógépen a sürgönynek megfelelő lyukakat ütünk egy vékony papirszallagon, de ellenörzésül ugyanitt a szöveg is leiratik. Ezek a papirszallagok a leadó gépbe lesznek bekapcsolva, mely önmüködőleg adja le a jeleket, melyeket a felvevő állomás nyomtatott betükben rögzit meg.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!