A kelet-ázsiai események közelebbi hatásai
Nyugtalanító hirek jönnek Koreából is.
Ott a lakosság és a benszülött csapatok közt oly nagy az izgatottság, hogy nemcsak Japán és Oroszország, hanem a többi hatalmak is szükségesnek tartják hadihajókat küldeni a koreai kikötőkbe. Az a veszély fenyeget tehát, hogy a rend és nyugalom védelmére odarendelt orosz és japáni csapatok a mindkét részen fennálló ingerültség következtében egymás ellen támadnak.
Elsőrendű fontossággal bir a dolgok fejlődésére nézve az első sorban érdekelt nagyhatalmaknak, Angliának és Francziaországnak magatartása.
Anglia ezelőtt négy évvel szövetséges szerződést kötött Japánnal, mely szerint Anglia köteles segíteni Japánt, ha Oroszországon kívül még egy másik hatalom is megtámadná. Oroszországnak is van külön szerződése Francziaországgal a keletázsiai ügyekre vonatkozólag. Anglia ás Francziaország azonban kerülni szeretnék a háborút s teljes erejükkel a béke fentartásán fáradoznak.
Ha pedig ez nem sikerülne, akkor arra fognak törekedni, hogy mind a ketten tartózkodhassanak a beavatkozástól.
Ily értelemben működött maga VII. Edvárd király már utóbbi párisi látogatása alkalmával. A mi monarkhiánkat ez a kelet-ázsiai viszály közelebbről nem érinti, mert nekünk, némi czukorkivitelen kívül, nincsenek jelentősebb érdekeink Japánban. De közvetve minket is érintene egy orosz-japáni háború kivált akkor, ha abba európai nagyhatalmak is belesodródnak. Érintene pedig nemcsak annyiban, hogy a háború közgazdasági és pénzügyi téren nagy rázkódásokat idézne elő, hanem annyiban is, hogy nagy mértékben kihatna a Balkán-félszigeten való alakulásokra.
Az a kedvező helyzet, hogy Oroszország a balkáni állapotok változatlan fentartása alapján velünk 1897 óta együtt működik, csakis annak köszönhető, hogy nagy érdekek kötötték le figyelmét és erejét Kelet-Ázsiában.
Ezért ránk nézve az volna legkivánatosabb, ha Oroszországnak ez a lekötött állapota minél tovább tartana. Ha Oroszország s távol Keleten győz, akkor megszünnek azok a tekintetek, melyek jelenleg a Balkánon békés politikára utalják. Ha pedig vesztes lesz, akkor rövid idő múlva valószinűleg ismét a Balkánra igyekszik kiköszörülni a távol Keleten szenvedett csorbát.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!