Magyar tudós sikere külföldön
A magyar tudománynak becsületére válik az a nagy siker, melyet a Heidelbergben közelebb lefolyt nemzetközi mathematikai kongresszuson tudományos életünk egyik kitünőége, Kőnig Gyula egyik felolvasásával aratott.
A kongresszus különben is szokatlan érdeklődés mellett folyt le, mintegy hatszázan gyűltek össze az exakt tudományok minden nemzetbeli művelői s a badeni kormány, Heidelberg városa, a német császár s a német birodalmi kormány nagy áldozattal mozditotta elő a kongresszus sikerét.
A badeni nagyherczeg a trónörökössel képviseltette magát, a ki a kongresszusi tagokat vendégeiül látta schwetzingeni parkjában.
König Gyula a kongresszus első szakosztályában tartott előadást, melynek tárgya a continuum fogalmának elemzése volt.
A tárgy maga a mathematika legfelsőbb régióiból való, onnan, a hol e tudomány már közvetlenűl a filozófiával érintkezik s ezért az új elméletet s König Gyulának az eddigi nézetekhez fűzött kritikáját megérteni, rendkívüli fontosságátmélátnyolni csak a szakemberek birják. Egyike ez a legnagyonn s a tudomány fejlődésére legmélyebb hatásu fölfedezéseknek, melyet valaha magyar mathematikus tett.
A kongresszus tagjai, köztük az eddig uralkodott és általa megdöntött fölfögás képviselői, Cantor és Hilbert, az ülésen tett felszólalásaikban rendkívűl meleg szavakban fejezték ki elismerésüket. Hogy különben már előre is mily nagy volt König előadása iránt az érdeklődés, mutatja az, hogy a második szakosztály ez idő alatt fölfüggesztette tárgyalásait, hogy az összes tudósok meghallgathassák König előadását.
A nagy sikernek akkora volt a hire, hogymég a badeni nagyherczeg érdeklődését is felkeltette, a ki Klein Felix hires göttingai tanárral megmagyaráztatta magának König előadásának lényegét.
A külföldi sajtó szintén a legnagyobb elsimeréssel adózik König Gyulának. Így példáúl a legelőkelőbb németlapok egyike, a „Kölnische Zeitung” a kongresszusról szóló tudósitását mindjárt ezen szavakkal kezdi: „A kongresszus tetőpontja tudományos szempontból König tanár előadása volt.”
König Gyula, kinek nemrég megjelent s az Aakdémia által nagydijjal kitüntetett nagy mathematikai munkája még mindig élénken foglalkoztatja a tudományos világ figyelmét, mostani felolvasásával is nagy sikerrel járúlt hozzá a magyar tudományosság nemzetközi tekintélyének megszilárditásához.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!