Kis gazda rovat
A zöldtrágyázás
Zöldtrágyának csakis pillangós virágú növény ajánlható, nevezetesen lóhere, luczerna, bükköny, borsó, somkóró, baltaczim, mert ezeknek az a képességük van, hogy az egyik legfontosabb növényi tápanyagot a levegőből dolgozzák fel s igy aztán a talajt is kövéritik.
E növényeket aztán, mikor virágzanak, leszántjuk, még pedig nem mélyen, hanem sekélyen. Mert ez igen nagy különbség.
Egy homoki gazda pl. mig mélyen szántotta a zöldtrágyát, holdanként 7-8 mázsa rozsot kapott, a mint pedig sekélyen szántotta alá a zöldséget, attól fogva 10-11 mázsa rozsot is aratott. A zöldtrágya növényt sokan a tarlóba vetik, mihelyt csak lehet, oly hamar az aratás után, késő ősszel pedig alászántják a zöldséget, a talajt pedig a következő tavaszon szuperfoszfáttal látják el, holdanként vagy másfél métermázsát számitva.
A zöldtrágya után különben legjobb valami kapásnövényt vetni.
E trágyázásnak csak akkor van igaza sikere, ha a zöldtrágya növény sűrű és gazdag volt.
Cs. F.
A ludak koppasztása
Ezt az ismert műveletet, melyet némely vidéken tépés-nek is mondanak, nálunk rendesen a legnagyobb kiméletlenséggel hajtják végre, még pedig a tenyésztésre szánt állatoknál.
Már pedig a tépés a test teljes kifejlődését nagyon hátráltatja.
A külföldi tenyésztők az ilyeneknél egészen mellőzik is. Egy hires tenyésztő azonban azt mondja, hogy a tenyészludak a keltés után és a vedlés idejében gyengén, mennyire a tollak megengedik, egyszer megkoppaszthatók.
A luczerna kevert vetése
Szokásos sok helyütt, főként ott, a hol a föld erősen gazos és a gazok el szokták nyomni a luczernát. Ez esetben vetnek fűmagot is közé s igy a zárt vetés elnyomja a gazt s csak az értékes füvek kerekednek fölül. E czélra jó az olasz és franczia perje; vetni pedig ugy kell, hogy 2/4 rész luczernát, 1/4 rész olasz és 1/4 rész franczia perjével szórunk vagy vetünk el elegyesen. Az ily kevert vetésü takarmány ugy zölden, mint száritva is pompás takarmányul szolgál.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!