A távol-keleti válság
A balkáni zavarok szempontjából egyébiránt inkább békés, mint aggasztó jelentőségű az a veszély, mely a távol keleten a békés állapotot fenyegeti. Ugyanis Oroszország ismételt igéretei ellenére még mindig nem vonult ki Mandsuországból, sőt Koreában is egyre jobbra igyekszik tért foglalni. Ez nagyon felizgatta a japáni közvéleményt, mely sürgeti a háborút az oroszok ellen. Egyelőre még a diplomácziai tárgyalások terén mozog ez az ügy.
Japánhoz és szövetségeséhez Angliához már Amerika is csatlakozott s Roosevelt elnök tekintélyes hajóhadat vont össze a Mandsuországtól délre fekvő Pecsili-öbölben. Azt hiszik, hogy látva ily tekintélyes ellenfelek sorakozását, Oroszország óvakodni fog a végletekig vinni a dolgot. Loubet franczia köztársasági elnök a napokban tért vissza angliai látogatásából. Ezt megelőzőleg az angol sajtó tekintélyes része feltünően fejtegette, hogy Francziaország sehol jobb szövetséget nem találhat Angliánál. Ezzel szerették volna megbontani a franczia-orosz szövetséget.
De Loubet elnök, bár a legfinomabb udvariassággal igyekezett hizelegni az angoloknak, egész angliai útja alatt gondosan került minden kitérést a nagy politikára, a franczia külügyminiszter által sugalmazott nagy franczia lapok pedig hangosan hirdetik, hogy ha Kelet-Ázsiában kitörne a zivatar, Francziaországnak kötelessége hiven kitartani Oroszország mellett s a nem nagyon távoli jövőben megtörténhetik, hogy Francziaország Oroszország oldalán kénytelen lesz Japán, azaz Anglia ellen sikra szállni. Minél fenyegetőbb azonban a helyzet Khinában, annál biztosabb, hogy Oroszország nem fogja bátoritani és támogatni a békétlenkedő balkáni szláv népeket.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!