Olcsóbb hitelt kisgazdáinknak!
Budapest, 1902. február 8.
Az oly nagyon áhitott esemény bekövetkezett.
A magyar-osztrák pénzterület hivatalos diszkontrátája e hét közepe óta 3 1/2 %, a milyen alacsony a jegybanknak 85 éves fennállása alatt még egyszer sem volt. Három kérdés tolul föl az eseménynyel szemben; mi tette lehetővé és mi szükségessé ez intézkedést és mily hatása lesz pénzviszonyaink további alakulására? Látni fogjuk ha e kérdésekre lelkiismeretesen megkeressük a megfelelő választ, hogy mily különböző szempontoknak kellett érvényesülniök az esemény előidézésében s ebből megérthetjük talán azt a nagy kontraverziót is, mely a ráta leszállitásának megitélésében ezuttal oly nagy erővel kifejeződött. [...]
Utóvégre is, mi itt a fődolog?
Olcsó hitelt adni nekik. Ha azt akarjuk, akkor első sorban is akadályozzuk meg a falusi kis intézeteknek szaporodását. Ha hozzáférhetővé teszszük kisgazdáinknak a nagyobb vidéki intézeteket, akkor előbbieknek létjogosultságuk nincs, mert ezen kis intézetek szedik a magas kamatokat, melyek mellett a kisbirtokosok teljesen tönkremennek. A vidéki számbavehető intézetek tudnak a kisgazdák erejének megfelelő olcsó hitelt nyujtani, ha azt a kölcsönkérő direct veszi igénybe.
A kölcsönközvetitők kezei közül kell tehát kiszabaditanunk a kisbirtokosokat.
Ezek emésztik fel a kölcsön nagy részét és ezek szipolyozzák a szegény parasztot. Ott vannak a gazdasági egyletek. Tessék ezeknek kötelességükké tenni, hogy dijtalanul közvetitsék a kisbirtokosok kölcsöneit és tessék ezeknek gondoskodniok arról, hogy minél kevesebb költséggel vezethessék át a be- és kitáblázás és ha ezt igy nem lehet keresztülvinni, akkor kapna kisbirtokos olcsó hitelt és nem kellene sem állami kölcsön, sem központi bank, sem pedig országos szövetkezet.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!