Garnault orvos kisérlete
Garnault párisi orvos megczáfolandó a berlini dr. Koch állítását, mely szerint az állati tüdővész az emberre nézve nem ragályos, beoltotta magát egy tüdővészes tehénből, elszánva magát a halálra.
Az első beoltás hatás nélküli volt, tehát másodszor is beoltotta magát julius 15-ikén. Pár nappal ez előtt Garnault így nyilatkozott állapotáról: „Véleményem szerint nagyon valószinű, hogy a beoltás halálomat okozza. Életem árán akartam bebizonyítani, hogy mennyire alapos az a könyvem, a melyben a Koch-féle elmélettel szembeszálltam.”
E hó 3-ikán levelet irt a párisi lapokhoz s jelentette, hogy bőrének levágott darabjait Truffier tanár a Pasteur-intézetben megvizsgálta. Még eddig nem találtak tüdővész-baczillusokat, de ezek hasonló esetekben csak két hét múlva lépnek föl.
Garnault elszánt kisérletétől az orvosok semmi eredményt sem várnak. Különben Garnault maga sem nem akar meghalni, mert ha karján mutatkoznak a tuberkolózis jelei, a fertőzött részt kivágatja.
Eddig egészséges. Dr. Koch szerint Garnault kisérletei sem nem komolyak, sem nem tudományosak. Egyáltalában nem hisz azoknak bizonyító erejében. Az eredmény csak hónapok mulva volna várható. Állatorvosok, a kik beteg hússal való érintkezés közben megsértették magukat, a gümőkórcsira képzete ugyanama tüneteit mutatják, de azért egyáltalában nincsenek a betegségtől fertőzve.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!