Kővájó szárazföldi csigák
Stanislas Meunier egy Constantine (Algir) melletti mészkövet ismertetett, melyet a csigák össze-vissza furkáltak, mintha menedékhelyről gondoskodnának a nyári forróság ellen.
Eduard HarIé is hasonló esetet vizsgált Salies-du-Salat mellett (Haute-Garonne) s vizsgálatainak eredményét a párisi múzeum természetrajzi folyóiratában tette közzé. Vizsgálatának tárgyai tömör mészsziklák vagy márványtömbök voltak, melyeken helylyel-közzel hüvelyknyi szélességű hengeres gödrök voltak vájva. A földmívelők állítása szerint e gödröket csigák készítik s tényleg nem ritkán találni őket a lyukakban.
Az egész dolog nem mindennapi, de, mint Harlé kimutatta, már ismeretes: Constant Prévost már 1854-ben mutatott be a párisi tudományos akadémiának a sziczíliai Monte Pelegrino-ról származó mészköveket, melyekbe a csigák hengeres gödröket vájtak. A szóban forgó csövek 8-10 cm hosszúak és 4-5 mm-től 3-4 cm átmérőjűek, a szerint, a mint fiatal vagy kifejlett csiga vájta őket. 1861-ben Bouchard-Chantereaux ismertetett sziklavájó Helix csigákat Boulogneban. Boulogne-sur-mer mellett kemény mészsziklákat talált, melyeket a csigák át- meg átfurkáltak: a kerek lyukak a sziklatömb alsó felületén vagy olyan oldalán vannak, melyet az időjárás viszontagságai kevésbbé érnek. A lyukak 12-15 cm mélyek, széleik pedig lejtősek, úgy hogy a víz kifolyik belőlük. E gödröket a kerti csiga vájja s ezekben tölti a telet.
Salies-du-Salat környékén nagyon sok az ilyen kivájt szikla s tavaszszal csaknem mindegyiknek megvan a lakója. Nyáron mind üres, a lakók elszéledtek. Harlé esetében a sziklavájó csigák valószínűleg a berki és kerti csiga (Helix nemoralis és H. hortensis) fajához tartoztak.
A Salies-du-Salat szikláiban minden lyuk körülbelül egyenlő nagy: hüvelykujjnyi szélesek, 12-15 cm mélyek. Ebből arra következtethetünk, hogy csak a kifejlett csigák tudnak ilyen odukat fúrni maguknak. Az is érdekes, hogy Salies mellett a gödrök rendesen csoportonként vannak elhelyezve s gyakran előfordul, hogy kettő közt csak akkora vékony választó fal marad, hogy magától is széttörik.
Néha annyira sűrűn állnak a lyukak s oly vékony a választó fal közöttök, hogy a szikla egész csipkeszerű.
Hogy mi módon, micsoda mechanizmussal készítik az említett csigák ez odvakat, még nyílt kérdés, melyre eddig kielégítő választ nem sikerült adni.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!