Werner Karl Heisenberg (1901. december 5 - 1976. február 1.) Nobel-díjas német fizikus, a kvantummechanika egyik megalapítója. A Heisenberg által bevezetett határozatlansági reláció elve forradalmi fordulatot hozott a kvantummechanika fejlődésében, hatása a modern fizikára Albert Einsten relativitáselméletével vetekszik.
A Heisenberg-féle határozatlansági reláció a kvantummechanika egy elve, mely azt állítja, hogy nem tudjuk egy részecske bizonyos megfigyelhető változóit egyszerre tetszőleges pontossággal megmérni azonos pillanatban, még elvileg sem; például nem mérhető meg egyszerre egy részecske helye és lendülete tetszőleges pontossággal. Továbbá alsó korlátot ad a mérések szórásának szorzatára.
Heisenberg vezette a háborús Németország nukleárisenergia-programját, szerepe azonban máig vitatott. Niels Bohr hagyatékában találtak néhány levelet, melyek arra utalnak, hogy Heisenberg atombombát épített a németeknek. Ezekből a levelekből kiderül, hogy a negyvenes évek elején a két tudós találkozott s Heisenberg bevallotta Bohr-nak, hogy egy bombán dolgozik, a háború utáni nyilatkozataiban viszont azt állította, hogy mindent megtett, hogy szabotálja ezeket a terveket.
Az egyik levélben Bohr megállapítja, hogy az 1941-es találkozón "olyan modorban beszéltél, ami szilárd meggyőződést keltett bennem, hogy vezetésed alatt mindent megtesznek a német atombomba kifejlesztéséért".
A Bohr család eredetileg úgy határozott, hogy csak 2012-ben adják ki a levelet, de az újabb viták elkerülése érdekében megváltoztatták döntésüket. Ennek ellenére Heisenberg valós szerepe a németek atombombájának elkészítésében ma sem egyértelmű.
A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezine! Amennyiben még nem felhasználónk, regisztráljon az oldalunkon!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!