Visszapillantás az első félévre. Részvénytársaságaink eredménye
Junius 30-ikával az első félévet – kevés kivétellel – lezárják részvénytársaságaink s a pénzügyi világ rendszerint feszült figyelemmel várja a félévi mérlegek publicációját. Positiv adatunk még természetszerűleg nincs, de a beszerzett értesülések alapján már-már meglehet itélni a főbb vállalatok mérlegeit. Ha általánosan vesszük az eredményt, az kielégitő semmiesetre sem lehet, sőt bizonyos tekintetben siralmas viszonyokat tükröz vissza.
Kár, hogy a tőzsde nem készít mérleget s nem lehet megállapitani, hogy mily nagy az az összeg, melyet részben a játékszenvedély, részben a jobb idők közelgésébe vetett reménynyel eltelve, a pénzüket értékpapirokba elhelyező tőkepénzesek tettek le a tőzsde mindenkor áldozatot kivánó oltáraira.
De mindenesetre elég jelentékenynek tartjuk az elvesztett összegeket, hogy az általános pangás kiindulása pontjául a Mária Valéria-utczai roskatag palotát válaszszuk. Hisz … itt hulltanak legjobbjaink a hosszú harc alatt. Haas, Deutsch, Holtzspach etc. itt léptek arra az utra, mely a romlásba vezette őket.
A tőzsde pangása lassankint átharapódzott az ipari térre is, és minden bankettezés és kormányigéret hiába valónak bizonyult a pangás elháritására. A folytonos, intensiv pangás elhárítására. A folytonos, intensiv pangás a kereskedelmet is befolyásolta minden téren s ily körülmények között pénzintézeteinket, melyek pedig elegendő tőkék felett rendelkeztek, bizonyos visszatartásra késztette.
Ezáltal ugyan elejét vették nagyobb veszteségeknek, másrészt azonban nem tudták a rendelkezésükre álló tőkéket megfelelően gyümölcsöztetni. Ily körülmények között a mérlegek természetesen – csaknem kivétel nélkül – gyengébbek lesznek, kivéve azon vállalatokat, melyek elég elővigyázatosak voltak és függő tartalékokról gondoskodtak.
Bankjaink és takarékpénztáraink üzlete általában szenvedett a rossz helyi viszonyok behatása miatt. A kereskedelmi bank nagy betéteit alig tudta. A hitelbank vállalatai a lefolyt félévben szintén nem tudtak ellentállani az irányzatnak. bár egyes cikkeiben kedvezőbb volt a conjunctura, vállalatai mégis gyengébb üzleteredményt fognak feltüntetni, minthogy pedig az anyaintézet maga az internationális rossz viszonyok folytán tétlenségre volt kárhoztatva s nevezetesebb transactiója csak a koronajáradék emissió volt, biztosra vehető a tavalyinál kedvezőtlenebb eredmény.
A magyar jelzáloghitelbank szerencsés összeköttetést létesitett Párisban, ugy hogy zálogleveleinek zavartalan eladása egyelőre biztosítva van, igy tehát az üzleteredmény kielégítő lesz. A leszámítoló bank eredménye gyengébb lesz a tavalyinál. A tőzsdeüzlet ugyszolván megszünt a betétek kellő gyümölcsöztetése pedig nem volt elérhető. A hazai bank mérlege kedvezőbb lesz, mert a vasgyári üzletből folyó nyereség menti a mérleget. A takarékpénztárak üzleteredménye nagyjában a tavalyinak meg fog felelni.
Biztositó intézeteinknél a lefolyt idő még nem mérvadó, általában azonban ugy látszik kielégitő üzletmenetük volt. Gőzmalmokra az első félév kedvezőtlen volt s az üzletmenet erős fejlődésére lesz szükség a második félévben, hogy a tavalyi eredményt elérhessék. Bánya- és téglagyári részvények közül a kőszén-vállalatok kedvezőbb üzleteredményre tettek szert, téglagyáriak azonban üzemüket korlátozni, sőt sok esetben beszüntetni voltak kénytelenek és igy legtöbbje veszteséggel dolgozik.
Vasművek és gépgyárak üzlete hanyatlott s mérlegeik a pangás képét fogják visszatükrözni.
egyéb vállalatok közül a közuti vaspálya, waggon-kölcsönök, vasúti-forgalmi és mezőgazdasági ipar kedvező eredményeket értek el, ellenben városi villamos a gyengébb forgalom következtében, a magyar és az általános villamossági társaságok a világitási dijak leszállitása folytán nem voltak képesek a tavalyi eredmények elérésére.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!